Сѐ повеќе Руси одбиваат да се вакцинираат со „Спутник V“- повеќе од половина веруваат дека вирусот е вештачки создаден

Во Русија расте бројот на луѓе кои не сакаат да се вакцинираат со вакцината против Ковид-19, Спутник V, покажува истражувањето објавено од рускиот независен центар Левада.

Додека во август 2020 година, 38% од испитаниците изразија желба да бидат вакцинирани, во февруари оваа година, падна на 30% од нив. Од друга страна, бројот на противници на вакцинацијата Спутник В се зголеми од нешто помалку од 55% на 62% од август до февруари.

Центарот Левада рече дека главните причини зошто испитаниците не сакаат да се вакцинираат се стравот од несакани ефекти (37 проценти), потребата да се заврши истражувањето за вакцините (23 проценти) и целосниот недостаток на значење на вакцинацијата (16 проценти).

Анкетата покажа дека четири проценти од граѓаните биле вакцинирани, а 38 проценти се подготвени да се вакцинираат со Спутник В.

Истата анкета покажа дека 64 проценти од Русите веруваат дека коронавирусот е вештачки создаден како еден од вид биолошка војна, а само 23 проценти веруваат дека вирусот е од природно потекло.

Анкетата е спроведена од 18 до 24 февруари годинава на репрезентативен примерок.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

01.03.2021 - 14:44

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега