Синот на израелски министер е убиен во Газа

Синот на поранешниот командант на израелската армија Гади Ајзензот, кој моментално служи како министер во воената влада, е убиен во Газа. Израелската армија соопшти дека 25-годишниот мајор Гал Ајзенкот е убиен денеска на северот на Појасот Газа. Медиумите јавуваат дека Ајзенкот се здобил со сериозни повреди по експлозијата на шахта во тунелот и дека подоцна починал во болница.

Премиерот Бенјамин Нетанјаху рече дека тој и неговата сопруга се скршени од срцето и дека Гал Ајзенкот е вистински херој. Нашите херои не паднаа залудно, ќе се бориме до победа“, рече Нетанјаху.

Гади Ајзенкот (63) е пензиониран генерал кој беше началник на Генералштабот на Израел од 2015 до 2019 година. Како претставник на Партијата за национално единство, тој е и член на вонредната влада на Нетанјаху формирана откако Хамас го нападна Израел на 7 октомври, пишува Би-Би-Си.

Милитантите на Хамас убиле околу 1.200 и киднапирале околу 240 луѓе за време на нападот. Израел одговори со бомбардирање на Газа и копнена инвазија. Претставници на Хамас во Газа соопштија дека повеќе од 17.000 Палестинци, главно цивили, се убиени од почетокот на конфликтот, додека илјадници други се водат како исчезнати.

Властите го информирале Ајзенкот за повредите на неговиот син додека бил во посета на јужната команда на израелските одбранбени сили (ИДФ). Голем број израелски владини претставници и застапници, исто така, испратија сочувство до семејството Ајзенкот.

Лидерот на опозицијата Јаир Лапид објави фотографија на Гал и Гади Ајзенкот прегрнати во воени униформи.

„Оваа фотографија. Оваа прегратка. Татко и син. И двајцата во униформа. Двајцата војници. И двајцата одговорија на повикот, беа таму кога беше потребно, направија се што треба. Судбината на целата нација е во една прегратка”, напиша Лапид на социјалните мрежи. мрежи.

08.12.2023 - 10:08

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега