Силјановска 144 937, Пендаровски 72 181 - Резултати од ДИК по 46,36% обработени податоци


Кандидатката за претседател на државата од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на 46,36% обработено податоци освоила 144 937 гласа, објави ДИК.


Според податоците од ДИК, Стево Пендаровски освоил 71 181 гласа.


Бујар Османи има 67 592 гласа, Арбен Таравари 49 409, Максим Димитриевски 30 757, Билјана Ванковска 17 129, Стевчо Јакимовски 3 774 гласа. 

24.04.2024 - 20:39

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега