Силен земјотрес ја погоди Турција

 

Земјотрес со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала ја погоди Турција, јавува EMSC.

Епицентарот на земјотресот е во заливот Гемлик во Мраморното Море.

Земјотресот беше почувствуван во многу градови – во Бурса, Мудања, Истанбул и регионот Мармара.

ЕМСЦ пишува дека земјотресот бил почувствуван на 200 километри од околу 20 милиони луѓе.

04.12.2023 - 12:08

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега