Шведски епидемиолог порача: Наместо да се смеете на нашиот модел на справување со Ковид 19, добро би било да научите нешто од нас

Наместо да се смеете на нашиот модел во борба против Ковид 19, подобро би ви било да научите нешто од нас, тврди шветдски епидемиолог  Андре Тегнел.

Тој во отворено писмо вели дека карантинот и другите ограничувања наметнати од сите европски земји можат да функционираат само на краток рок, а на долг рок шведскиот модел е подобар.

Шведската влада не воведе рестриктивни мерки, туку само им даде упатства на граѓаните за тоа како да се однесуваат, што резултираше во повеќе заразени и повеќе жртви на коронавирус отколку во земјите што воведоа карантин.

Во писмото се објаснува дека „шведскиот модел“ не е ист со она што го примениле во Соединетите држави и Бразил, односно „живеј и дозволи да се умре“, ниту е метод „секој да се грижи за себе“, „туку сите за сите“.

„Шведскиот модел“ за одбрана од коронавирус има историски корени и се заснова на идејата дека секој треба да учествува во одбраната (не само против инфекција, туку и во други ситуации) и дека сите треба да придонесат.

„На долг рок,„ шведскиот модел “ќе се покаже како подобар, затоа што строгите мерки за ограничување, црвените зони и карантин можат да се применат само за кратко време“, тврди Тегнел.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

06.07.2020 - 11:05

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега