Шолц: Санкциите кон Русија може да се укинат само под еден услов

 

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека мировниот договор меѓу Москва и Киев е единствениот начин за укинување на санкциите против Русија.

– Русија во одреден момент треба да разбере дека единствената можност да ги укинеме санкциите е да склучи договор со Украина, изјави Шолц во интервјуто објавено на информативниот портал Т-онлајн.

Тој уште еднаш апелираше до Русија да ги повлече своите трупи од Украина.

– Што се однесува до сè друго, постои јасен принцип: Украина ги решава сите прашања. „Не можеме да преговараме во име на Украина, на еден или друг начин“, додаде Шолц, пренесе ТАСС.

14.05.2022 - 11:51

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега