Шлаканици, јајца и чевли: Макрон не е единствен- пет светски политичари нападнати од бесната толпа

Францускиот претседател Емануел Макрон неодамна беше удрен со шлаканици во јавноста. И тој не е единствениот.

Додека бил на турнеја по југоистокот на земјата, Макрон доби шлаканица од човек кој дошол да го чека. И тој не е единствениот. Од навреди, преку ќотек, до фрлање обувки, политичарите неколку пати беа мета на напади од обичниот свет, а „Политико“ состави список на најпознати - политичари и напади.

Никола Саркози

Поранешниот француски претседател не се повлече од жестоката дебата на земјоделскиот саем во Париз во 2008 година.

Саркози одеше низ толпата кога допре машка рака за да го истурка. "Не ме допирај. Ме извалка", му рече човекот. Саркози не му остана должен: „Бегај, идиоту“.

Џон Прескот

Лабуристичкиот пратеник Џон Прескот отпатува во Велика Британија во 2001 година пред општите избори. Прескот и неговиот тим излегоа од автобусот преку улицата од театарот каде што требаше да одат, не знаејќи дека краткото патување преку улицата ќе биде историски запаметено како „толпа во Рила“.

Прескот беше опколен од двете страни со луѓе кои сакаа да го видат, додека од позадината се слушаа повиците на противникот. Еден човек чекаше Прескот да се доближи доволно за да го удри со јајце. Прикажувајќи невидени рефлекси, Прескот веднаш го удри човекот, поради што телохранителите скокнаа за да ги разделат.

Хелмут Кол

Германскиот канцелар Хелмут Кол исто така доби јајце во лицето.

За време на посетата на поранешниот источногермански град Хале, канцелар кој го надгледувал обединувањето на Германија,насобраните луѓе најпрво го нарекоа „лажго“, а потоа фрлаа со јајца кон него. На видеото се гледа како канцеларот се трга од телохранителите и трча кон толпата во обид да се спротивстави на напаѓачите

Џeорџ Буш

Шест години откако одлучи да изврши инвазија во Ирак, американскиот претседател Џорџ В. Буш го посети Багдад во 2008 година, каде што одржа прес-конференција со ирачкиот премиер Нури ал-Малики.

Говорот на Буш го прекина новинарот Мунтадар ал-Заиди, кој му фрли чевли. Секоја обувка беше придружена со извик на арапски јазик: „Ова е твојот проштален бакнеж, куче!“ а потоа „Ова е за вдовиците и сираците на оние што ги убивте во Ирак!“. И новинарот и неговите чевли станаа култни во земјата.

Мануел Вал

Шлаканиците не се резервирани само за претседателите, а тоа го докажа поранешниот француски премиер Мануел Вал во 2017 година за време на кампањата во Бретања. По тој повод, Вал доби шлаканица која не беше ни пола силна од онаа што му беше дадена на неговиот поранешен противник Макрон.

Вал го тужеше напаѓачот, 18-годишен десничар, за да му покаже дека „насилството не е прифатливо“. Вал загуби од Макрон, но одлуката да се казни младиот човек беше пресвртница во кампањата и му донесе на Вал политички поени.

По инцидентот, момчето кое му удри шлаканица рече дека размислува да се кандидира за претседател.

10.06.2021 - 14:41

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега