Шехтански: Ковачевски е етнички влав, Маричиќ е Србин, а Османи е Албанец, тоа се луѓе кои преговараат за македонскиот идентитет

ТМРО испрати соопштение до јавноста, откако „францускиот предлог“ беше објавен на страната на Владата на Република Македонија.

„Премиерот Димитар Ковачевски е етнички Влав, Бојан Маричиќ етнички Србин, Бујар Османи етнички Албанец, тоа е преговарачкиот тим кој одлучува за Македонскиот идентитет а ниту еден не е Македонец по род. За ТМРО , за Македонското прашање не  може повеќе да одлучува никој друг освен Македонците“, вели Шехтански.

Бараме оваа немакедонска влада да си поднесе оставка а не да се занимава со бришењето на Македонскиот идентитет, и ги повикуваме сите Македонци без разлика на партиската припадност да се обединат околу националниот идентитет, да си ја земат Македонската држава во 19 ч сабота пред Македонската влада во свои раце и да не дозволат малцинствата да потпишуваат договори, да тргуваат и да го распродаваат Македонскиот јазик, име и држава“, - изјави Ванчо Шехтански претседател на ТМРО.

01.07.2022 - 17:05

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега