Шефот на НАТО и се закани на Кина

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска за Би-Би-Си изјави дека Кина, доколку не го промени своето однесување, треба да ги сноси последиците за поддршката на Русија во војната во Украина.

Столтенберг рече дека Пекинг „се обидува да седне на две столчиња“, поддржувајќи ги воените напори на Русија додека ги одржува односите со европските сојузници.

„Ова нема да функционира на долг рок“, изјави Столтенберг за Би-Би-Си за време на посетата на Вашингтон.

18.06.2024 - 10:29

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега