Северна Кореја: Путин ја прифати поканата за посета; Кремљ: Нема такви планови

 

0

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун го покани рускиот претседател Владимир Путин во неговата земја за време на нивните разговори во Русија, објавија утринава државните медиуми, при што се очекува Ким да го продолжи своето патување со посета на воено производствени капацитети.

Путин ја прифати поканата, објави Корејската централна новинска агенција (КЦНА), без да прецизира кога би можела да се одржи посетата.

Ким Џонг-ун му рекол на Путин дека средбата на рускиот Далечен Исток ги подигнала билатералните врски на ново ниво и ја изрази својата подготвеност да поттикне стабилни односи насочени кон иднината во следните сто години, пренесе КЦНА.

Поканата до Путин да ја посети Северна Кореја дојде на крајот на приемот организиран од шефот на Кремљ, откако тие го обиколија вселенскиот центар Восточни на далечниот исток на Русија и разговараа за билатералните врски и зајакнувањето на соработката, пренесе КЦНА.

„На крајот од приемот, Ким Џонг-ун љубезно го покани Путин да ја посети КНДР во погодно време“, соопшти КЦНА, мислејќи на Демократска Народна Република Кореја, официјалното име на Северна Кореја.

„Путин со задоволство ја прифати поканата и ја потврди својата волја секогаш да ја продолжи историјата и традицијата на пријателство меѓу Русија и Северна Кореја“, се вели во соопштението.

Кремљ: Нема план за доаѓање во Пјонгјанг

Вчера, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека не постои план Путин да го посети Пјонгјанг.

„Двајцата лидери се согласија за дополнително зајакнување на стратешката и тактичката соработка соочени со „воените закани, провокациите и тиранијата на империјалистите“, објави КЦНА.

Ким беше информиран за техничките детали за руските вселенски летала за време на неговата посета на полигонот за вселенски тестови Восточни, но не се споменуваше набавка на оружје, трговија со оружје или техничка помош со програмата за оружје.

По пречекот, Ким „замина на следната дестинација“, соопшти КЦНА, без да даде повеќе детали.

Официјални претставници на САД и Јужна Кореја изразија загриженост дека Ким Џонг-ун би можел да испорача оружје и муниција на Русија, која потрошила огромни резерви во повеќе од 18 месеци војна во Украина. Москва и Пјонгјанг ги негираа таквите намери.

Американскиот Стејт департмент соопшти дека администрацијата на Бајден „нема да се двоуми“ да воведе дополнителни санкции за Русија и Северна Кореја доколку направат какви било нови договори за оружје.

Беше „загрижувачко“ што Русија зборува за соработка со Северна Кореја на програми што потенцијално би ја прекршиле резолуцијата на Советот за безбедност на ОН, изјави портпаролот на Стејт департментот Метју Милер по самитот во Русија.

Путин вчера даде бројни навестувања дека се разговарало за воена соработка, но не навлегува во детали. На разговорите присуствуваше и министерот за одбрана Сергеј Шојгу. Кремљ рече дека чувствителните дискусии меѓу соседите се приватна работа.

14.09.2023 - 10:02

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега