Села: Би ме интересирале измени во Кривичниот законик, доколку на маса се стават и случаите Монструм, Диво Насеље и Алфа

Треба да бидете актер во овие разговори за да знаете што може да се случи. Алијанса за Албанците не е дел од овие пресметки. Сега се чини дека опозицијата влијаела на претседателот да го амнестира (Никола) Груевски.

Вака поранешниот лидер на Алијанса за Албанците, Зијадин Села во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 ги отфрли тврдењата дека партијата е дел од преговорите за измени на Кривичниот законик.

Села додаде дека тој лично и политичкиот субјект на кој му припаѓа би биле заинтересирани за овие измени, доколку се намалуваат казните и за други осуденици, како што се случајот „Монструм“, „Диво Насеље“ и „Алфа“.

„Не би било добро за правната држава доколку се амнестираат само политичарите. Да се ​​отвори ова, ќе ме интересира овој случај, ако на маса се стават случајот „Монструм“, „Диво Насеље“ и „Алфа“, рече Села.

18.09.2023 - 22:34

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега