„Се плашам од секој нов дена и напишаното во медиумите“ -Сопругата на Чедомир Јовановиќ ја откри вистината за неговата здравствена состојба

Шпекулациите и дезинформациите за здравствената состојба на српскиот лидер на ЛДП Чедомир Јовановиќ го вознемирија неговото семејство, а особено неговите деца. Неговата сопруга Јелена Јовановиќ вели дека во повеќето случаи станува збор за шпекулации и невистини.

- Се плашам повторно секој ден што ќе се појави во медиумите, заради децата. Тешко е да се поднесе. Претпоставувам дека тие имаат право да живеат нормално - започнува приказната за сопругата на лидерот на ЛДП.

Таа вели дека сите информации за здравјето на нејзиниот сопруг Чедомир Јовановиќ, кои не ги објави медицинскиот совет, не се ништо друго освен шпекулации.

Јелена Јовановиќ истакнува дека конечната дијагноза е утврдена по неколкудневни многу темелни анализи и тестови, дека имало многу сомнежи, кои биле отстранети.

- Лекарите дијагностицираа воспаление на левото белодробно крило, микроемболизам на обете бели дробови, плеврит, дисфункција на дијафрагмата и по неколку дена детални прегледи беше заклучено дека тој има спондилодисцитис, воспаление на нервите на торакалниот 'рбет, што веројатно ја предизвикало болката што ја претрпел. Коктелот со антибиотици делува, параметрите се конечно подобри. Поради соработката на лекарите од Торакалната хирургија на КБЦ на Србија, Неврологијата на КБЦС и Драгиша Мишовиќ, дојдовме до позитивни резултати и по седумдневна борба конечно можеме да бидеме задоволни во оваа тешка борба што трае со месеци - вели Јовановиќ.

Она што е важно, вели тој, е дека Чедомир е стабилен, има целосна доверба во одличен и многу посветен тим на лекари и е на пат да се опорави.

- Тој конечно реагираше на терапијата и работите се подобруваат - вели таа.

Таа додава дека моменталната состојба на нејзиниот сопруг е последица на тешката форма на круната што ја имал во текот на јули.

- Луѓе, бидете внимателни, носете маски, држете се на дистанца и веднаш штом ќе се појави можност, задолжително вакцинирајте се, бидејќи сметам дека повеќето луѓе сè уште не се свесни колку е опасна круната - заклучува Јелена Јовановиќ.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

14.01.2021 - 11:45

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега