Се откажал од алкохолот и започнал да трча: Ослабeл 56 килограми

Во 2015 година, Пол Комонс бил 47-годишник на работ на алкохолизам. Пиел секој ден и тежел повеќе од 135 килограми. Денес тој е друга личност. Тој е полесен за 56 килограми, што се должи на трчањето, пишува Кент онлајн.

„Почнав да пешачам. Првите шест месеци пешачев осум километри за да ослабам. Физички не бев во форма, но бев психички силен“, вели тој.

Му помогнала партнерката која имала навика да гледа серии на телевизија.

„Знаев дека имам час и половина да излезам и да направам нешто за себе додека таа беше легната во фотелја. Одев и луѓето ми велеа дека брзо ќе ми здосади. Така стана уште поголем предизвик за мене. Еден вид зависност го заменив со друг. Одењето се претвори во трчање“, се сеќава Комонс.

Го променил и начинот на исхрана, целосно елиминирајќи ја брзата храна и пивото. Тој вели дека не следи некоја посебна диета, но јаде помали оброци. Седум години е трезен.

Почнал толку многу да ужива во трчањето што во мај 2015 година го истрча својот прв маратон. Оттогаш има истрчано повеќе од 460. Мотивацијата никогаш не му била проблем.

„Сакам да излегувам на трчање сам, не ми треба друштво. Забавно ми е“, тврди тој.

Комонс стана сензација во Ешфорд. Луѓето го запираат и за многумина е инспирација бидејќи трча со насмевка на лицето. Основаше и мала група преку која им помага на другите да почнат да трчаат и да останат мотивирани.

„Најтешко е да излезете од вратата и да одите. Без разлика колку бавно трчате, само обидете се да излезете и да уживате“, вели тој.

Пол денес тежи 81 килограм и станува среќен.

„Не ви требаат многу пари за да бидете среќни. Само уживајте во животот и трчајте секој ден. Бев психички слаб бидејќи ме контролираше алкохолот. Сега кога тоа веќе не се случува, можам јасно да размислувам и да знам што сум правење, кои се моите цели и што сакам да постигнам. Тоа ми го промени животот и тоа е моќта на трчањето. Убеден сум дека трчањето многу ми го менува животот“, заклучува тој.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Paul Commons (@pcommons)

24.01.2022 - 15:34

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа