Се огласи и Јелена Ѓоковиќ: Засекогаш со тебе, љубов

Најдобриот тенисер на светот беше дисквалификуван од УС Опен затоа што случајно со топка го погоди линискиот судија во финишот на првиот сет од осминафиналето.

По натпреварот, Новак се повлече од стадионот „Артур Еш“, и провери како се чувствува дамата судија и изјави дека е добра.

– Целата оваа ситуација ме прави навистина тажен и празен. Проверив како се чувствува линискиот судија и според информациите што ги добив, таа се чувствува добро, фала му на Бога. Не можам да го откријам нејзиното име за да ја зачувам нејзината приватност. Многу ми е жал што и предизвикав таков стрес. Не беше намерно. Не беше во ред.

Српскиот тенисер потоа им се извини на организаторите на турнирот за своите постапки.

– Сакам ова непријатно искуство, дисквалификација од турнирот, да го претворам во важна животна лекција, за да можам да продолжам да растам и да се развивам како личност, но и како тенисер. Им се извинувам на организаторите на УС Опен. Јас сум многу благодарен на мојот тим и семејството што ми дадоа силна поддршка, како и на моите навивачи бидејќи тие се секогаш со мене. Ви благодарам и жал ми е. Ова беше тежок ден за секого.

Набргу потоа, сопругата на Новак, Јелена, испрати јасна порака до својот сакан.

– Засекогаш со тебе, љубов! – напиша кратко Јелена под објавата на својот сопруг.

 
 
 
View this post on Instagram

This whole situation has left me really sad and empty. I checked on the lines person and the tournament told me that thank God she is feeling ok. I‘m extremely sorry to have caused her such stress. So unintended. So wrong. I’m not disclosing her name to respect her privacy. As for the disqualification, I need to go back within and work on my disappointment and turn this all into a lesson for my growth and evolution as a player and human being. I apologize to the @usopen tournament and everyone associated for my behavior. I’m very grateful to my team and family for being my rock support, and my fans for always being there with me. Thank you and I’m so sorry. Cela ova situacija me čini zaista tužnim i praznim. Proverio sam kako se oseća linijski sudija, i prema informacijama koje sam dobio, oseća se dobro, hvala Bogu. Njeno ime ne mogu da otkrijem zbog očuvanja njene privatnosti. Jako mi je žao što sam joj naneo takav stres. Nije bilo namerno. Bilo je pogrešno. Želim da ovo neprijatno iskustvo, diskvalifikaciju sa turnira, pretvorim u važnu životnu lekciju, kako bih nastavio da rastem i razvijam se kao čovek, ali i teniser. Izvinjavam se organizatorima US Opena. Veoma sam zahvalan svom timu i porodici što mi pružaju snažnu podršku, kao i mojim navijačima jer su uvek uz mene. Hvala vam i žao mi je. Bio je ovo težak dan za sve.

A post shared by Novak Djokovic (@djokernole) on Sep 6, 2020 at 3:58pm PDT

 

 

 

Добивајте вести на Viber

07.09.2020 - 11:13

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега