СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ Блаже Конески, го нарекуваше „џуџето од Небрегово“

„ВМРО-ДПМНЕ е најмалку повикана да зборува за состојбата во културата и за слободата на изразување.
Токму оваа партија ја нарача срамната лустрација на Славко Јаневски славниот македонски писател и автор на првиот роман на македонски јазик“, вака реагираат од владејачката СДСМ во однос на прес-конференцијата на портпаролот на опозициската партија, Димче Наумовски.

„Токму ВМРО-ДПМНЕ еден од кодификаторите на македонскиот јазик, Блаже Конески, го нарекуваше „џуџето од Небрегово“.
Денес, ВМРО-ДПМНЕ извртува изјави и ја плаши јавноста со наводна цензура, што нема врска со реалноста.

Слободата на изразување, која ВМРО-ДПМНЕ за време на 11 годишниот режим постојано ја погазуваше, денес е загарантирана и никој не смее да ја загрозува.

ВМРО-ДПМНЕ едноставно не се откажува од ширењето лажни вести и дезинформации кое им е единствен начин на политичко дејствување“, стои во реакцијата на СДСМ испратена до медиумите.

08.08.2022 - 17:04

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа