СДСМ: Следи намалување на цените на пијалаците

Мерките за замрзнување на цените, воведени од СДСМ, дадоа резултат, велат од оваа партија.

„Намалени се цените на стотици основни прехранбени производи, и тоа со „гарантирана цена“, која е за 10 отсто од цената по која се продавале на 1 август годинава.

За дел од производите, кои енормно поскапеа од август досега, цената е спуштена и до 40%.

Граѓаните по пониски цени во маркетите купуваат леб, млеко, млечни производи, месо, брашно, јајца, ориз и многу други прехранбени артикли, што поволно влијае врз семејните буџети“, се истакнува во нивното соопштение.

Појаснуваат дека на производите од 25 категории кои имаат “гаранитирана цена“ со намалени цени ќе им се приклучат и пијалаците.

26.09.2023 - 09:14

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега