СДСМ: Пред Мицкоски е одлуката, дали ќе ја поддржи европската иднина или ќе го следи патот на Груевски

Христијан Мицкоски е пред одлуката дали ќе ја поддржи македонската иднина во ЕУ или ќе го следи патот на неговиот претходник Никола Груевски. Груевски 11 години го блокираше евро-интеграцискиот пат на Македонија кон ЕУ за на крај да избега од државата соочен со одговорност за криминалот, се вели во соопштението од СДСМ.

Оттаму велат дека „веќе следната недела на лидерската средба ќе стане јасно дали Мицкоски е дел од блокот на ЕУ или остаува во анти европскиот блок со Левица“.

Државата има историска шанса, со силна поддршка од ЕУ и САД, да го продолжи европскиот пат и да се реализира стратешката цел за полноправно членство во ЕУ. Одговорност пред граѓаните и иднината на земјата имаат сите 120 пратеници и политичките партии, вклучително и ВМРО-ДПМНЕ. Изборот е интеграција или изолација, велат од СДСМ.

03.06.2023 - 12:06

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега