СДСМ: Имаме милијарда евра на располагање од ЕУ за македонската економија

 


„Планот на Европската унија за раст на економиите на Западен Балкан и става на располагање на нашата држава милијарда евра.

Отворени се привилегиите и можностите од зачленувањето во Европската Унија пред време, односно додека траат преговорите.

Првиот трансфер треба да се направи со април 2024 година.

Тоа значи дека ако продолжат реформите и процесот на интеграција, првиот трансфер од новиот пакет на ЕУ ќе го имаме за пет месеци.

Тоа е голема шанса која не смее да се пропушти, а тука е и отворањето на единствениот европски пазар за македонската економија, како и раст на животниот стандард на граѓаните.

Токму затоа блокадите на ДПМНЕ и Мицкоски на европскиот пат мора да бидат поразени“.

12.11.2023 - 10:35

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега