САД одобрија продажба на оружје на Тајван во вредност од 360 милиони долари

Американскиот Стејт департмент одобри можна продажба на беспилотни летала и ракети на Тајван за околу 360 милиони долари, објави Агенцијата за одбранбена безбедносна соработка на Пентагон, пренесе Ројтерс.

Кина го засили воениот притисок врз Тајван минатиот месец по инаугурацијата на Лаи Чинг-те за претседател.

„Продажбата ќе помогне да се подобри безбедноста на примачот и ќе помогне во одржувањето на политичката стабилност, воената рамнотежа и економскиот напредок во регионот“, соопшти Пентагон.

Продажбата вклучува противпешадиска и противтенковска муниција Switchblade 300 и соодветна опрема.

Министерството за одбрана на Тајван ја изрази својата благодарност, особено за напорите на САД за зголемување на продажбата на оружје на островот. Тајван постојано се жалеше на доцните испораки.

„Соочени со честите кинески комунистички воени операции околу Тајван, ова оружје одобрено од САД ќе има способност да открива закани и напади во реално време и може брзо да одговори на непријателските закани“, се вели во соопштението.

„Се надеваме дека Народноослободителната армија ќе ги прекине своите угнетувачки воени операции околу Тајван и заеднички ќе придонесе за регионалната стабилност“, се вели во соопштението.

19.06.2024 - 22:54

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега