Русковска оди во пензија, нема да се жали на нејзиното разрешување

 

„Официјално јас сѐ уште сум во работен однос во Јавното обвинителство, но по денешната одлука на Советот на јавни обвинители ќе побарам од обвинителството да ми ги дадат документите и пред ФЗОМ ќе покренам постапка за пензионирање. Нема да се жалам на одлуката на советот“, изјави за порталот МКД.мк поранешната шефица на Обвинителството за гонење организиран криминал, Вилма Русковска по нејзиното денешно разрешување.

Претходно денеска членовите на Советот на јавните обвинители едногласно ја разрешија Русковска, од функцијата јавен обвинител.

Против Русковска и обвинителките Ивана Трајчева и Елизабета Јосифоска беше отворена дисциплинска постапка од страна на Јавното обвинителство поради претресот во просторите на Управата за финансиска полиција летото 2022 година, додека директор на оваа институција беше Арафат Муареми.

 

23.11.2023 - 14:10

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега