Русија тврди: Украинците ракетираа село, има мртви меѓу кои и дете

 

Александар Богомаз, гувернер на руската област Брјанск, изјави дека украинските сили го гаѓале селото Климово во Русија со повеќецевни ракетни системи (МЛРС), пишува Си-Ен-Ен.

„Според прелиминарните информации, за жал, има загинати, меѓу кои и едно дете. За време на ракетниот истрел се повредени и пет цивили, меѓу кои и деца“, рече Богомаз, додавајќи дека се уништени станбени згради, а оштетени се училишта и неколку административни згради.

 
29.08.2023 - 17:57

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега