Русија: Падна „Азовстал“, се предадоа и последните украински војници

 

Русија објави дека ја освоила фабриката за челик „Азовстал“ во која беа последните украински бранители на Мариупол.

 

„Територијата на Азовстал е ослободена“, соопшти руското Министерство за одбрана.

 

Подземните објекти на фабриката се под контрола на руските војници, потврди министерот Сергеј Шогју.

 

Командантот на украинскиот полк „Азов“, Денис Прокопенко претходно кажа дека добиле наредба да го бранат Мариупол.

 

 

20.05.2022 - 21:37

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега