Русија оштетила нуклеарна централа во Украина

Украинската нуклеарна агенција соопшти дека руски проектили погодиле дел од нуклеарна централа, која во моментов е под руска контрола.

Во нападот биле оштетени еден блок и високонапонски далновод во нуклеарната централа во Запорожје, а засега нема истекување на радијација.

Украина ја нападна Русија за нападот, додека Русите тврдат дека украински проектили паднале во таа област.

05.08.2022 - 22:15

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега