Рогов: Украинците дигнаа во воздух мост во Запорожје, има мртви

 

Украинските војници истрелаа ракети кон патниот мост на реката Молохна во областа Мелитопол, предизвикувајќи жртви и повредени. Ова денеска го соопшти член на управниот совет на запрошкиот регион, Владимир Рогов.

„Денеска, околу 12:30 часот, терористите извршија ракетен напад од повеќецевни ракетни фрлачи „Хајмарс“ на мостот на реката Молочна во селото Светлодолинско во областа Мелитопол во областа Запорожје“, напиша Рогов на Телеграм.

Тој посочи дека меѓу цивилното население има загинати и ранети. Нападот е извршен при поправка, изјави Рогов.

Селото Светлотолинско се наоѓа на 35 километри северно од Мелитопол.

Шефот на окружната управа на Мелитопол, Андреј Сигута, на новинарите им потврдил дека нападот бил извршен, по што избувнал пожар. Според него, на местото на нападот биле испратени екипи за итна помош.

29.01.2023 - 14:48

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега