Родителите на убиените и ранетите деца од „Рибникар“ ги тужат мајката и таткото на момчето убиец

 

Семејствата на загинатите деца во Србија ангажирале адвокати и имаат намера да поднесат граѓанска тужба против родителите на малолетникот кој засекогаш ги зави во црно.

Родителите на убиените и повредени ученици од основното училиште „Владислав Рибникар“ во Врачар подготвуваат тужби против таткото и мајката на момчето (13), кој го изврши масакрот во ова белградско училиште на 3 мај, дознава српскиот весник „Курир“.

Според добро упатен извор, родителите на настраданите веќе ангажирале адвокати, кои подготвуваат приватни тужби.

„Неутешните родители на настраданите од училиштето во Врачар одлучија правдата да ја бараат на суд и ќе ги тужат родителите на момчето кое им нанесе незамисливо страдање“, вели изворот на Курир и додава:

„Со оглед на тоа што момчето кое ги уби нивните деца не одговара кривично бидејќи немало навршено 14 години во моментот на делото, а не може да му се суди според законот, мајките и татковците на убиените и ранетите деца решиле да поведат постапка. пред самиот суд“, вели изворот.

Седмоодделенецот кобното утро на училиште дошол вооружен со пиштолите на татко му. При влегувањето во училишниот двор и кога заѕвонило ѕвончето за почеток на првиот час, тој најпрвин го застрелал училишниот чувар Драган и го убил. Потоа убил девет ученици во училишниот хол и кабинетот по историја, а ранил петмина меѓу кои и наставничката.

Адвокатката Славка Бабиќ за „Курир“ објаснува дека родителите имаат право да поднесат тужба против родителите на малолетникот.

„Во конкретниот случај се работи за граѓанска тужба поведена со тужба за надомест на нематеријална штета, која е регулирана со Законот за облигационите односи. Родителите одговараат според принципот на објективна одговорност – без разлика на нивната вина што се претпоставува во овој случај, и можат да бидат ослободени од одговорност доколку докажат дека штетата е предизвикана од виша сила, дека не можеле да ја предвидат или спречат, што во пракса е речиси невозможно да се докаже“ рече адвокатката.

Таа додаде дека странката која тужи во конкретниот случај може да го тужи и училиштето во кое се случило кривичното дело.

„Има ситуација кога малолетник предизвикува штета, како во овој случај, додека бил под надзор на училиштето. Училиштето може да се ослободи од одговорност доколку докаже дека го надгледувало малолетникот на начин на кој било должно“ објаснува Славка Бабиќ и додава дека родителите на жртвите можат да го тужат и самото момче – сторител на делото.

„Затоа, семејствата на оштетените можат да бараат надомест на нематеријална штета поради смрт на блиско лице од родителите на малолетникот, од училиштето и од самиот малолетник, под услов да е способен за расудување и да е постар од седум години“, вели таа.

Инаку, таткото на момчето е во притвор поради сомнение дека сторил кривично дело против општата безбедност бидејќи, како што се сомнева, го обучувал својот малолетен син да пука на стрелиште и не го обезбедил соодветно сефот во кои ги чувал пиштолите, за кои има дозвола. Мајката на момчето е на суд. Имено, против неа е поведена предистражна постапка за да се утврди дали можеби сторила кривично дело запуштање на малолетно лице.

Мајката на едно од убиените девојчиња неодамна на „Фејсбук“ им се обрати на родителите на осомниченото момче, а своето писмо го почна со зборовите: „До родителите на нелекуваното момче“.

„Мислите кои ќе не прогонуваат до крајот на животот се: Зошто не му помогнавте?! Зошто го трениравте на стрелиште и развивавте и негувате такви страшни вештини за пукање и убивање, додека ние ги носевме нашите деца на часови по уметност и спорт?!“.

Поминаа 40 дена од невиденото злосторство кое во црно ја зафати цела Србија, а споменот го чествуваат семејствата на жртвите. Семејството на убиениот училишен чувар по повод четириесетдневното чествување објави и некролог.

„Се слушаш во секоја тишина, во секоја приказна што се уште ја живееш, во секое отчукување на нашите срца постоиш. Многу ни недостигаш“.

10.06.2023 - 23:11

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега