Робот - адвокат ќе брани жив човек на суд

Во февруари, вештачката интелигенција развиена од основачот на четбот за правни услуги DoNotPay, Џошуа Браудер, ќе го советува обвинетиот во текот на судскиот спор. Се верува дека тоа е првиот случај што го брани вештачката интелигенција.

Роботот адвокат ќе работи преку паметен телефон. Тој ќе ги слуша постапките во судницата и потоа ќе го поучи обвинетиот што да каже преку слушалката, пренесува New Scientist.

Судот и името на обвинетите засега се држат во тајност, пишува Метро.

Креаторот на роботот адвокат Џошуа Браудер увери дека трошоците за случајот ќе ги покрие компанијата во случај случајот да се изгуби.

Вештачката интелигенција е прогласена за „првиот робот адвокат во светот“. Компанијата има за цел да им помогне на луѓето да ја победат бирократијата и да тужат секого со притискање на копче.

Браудер е компјутерски научник на Универзитетот Стенфорд. Ја лансираше апликацијата DoNotPay во 2015 година како чет-бот за да обезбеди правен совет за луѓето кои се казнети. Неговата крајна цел е апликацијата целосно да ги замени адвокатите за да заштеди пари на обвинетите.

„Сè уште има многу добри адвокати, но повеќето од нив наплаќаат премногу за да копираат некои документи. Мислам дека дефинитивно треба да се заменат“, вели тој.

Роботот адвокат работи на принцип на правен асистент. Го прашува клиентот што е проблемот и потоа генерира законско писмо што може да се користи низ институциите.

Во промотивното видео, Браудер објаснува дека идејата ја добил кога почнал да собира билети за паркирање што не можел да си дозволи да ги плати. Во процесот на работа, тој стана „експерт“ за дупките што ќе му овозможат да се извлече од плаќањето на казните.

Тој сфатил дека досадниот, бирократски и скап процес на привлекување казни за паркирање може да се автоматизира и создаде апликација која ќе им помогне на луѓето да го сторат истото.

„Целта на компанијата е да ги направи адвокатите достапни за потрошувачите“, вели Браудер.

09.01.2023 - 10:22

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега