Роберт Кенеди: Ќе ставам крај на воената експанзија на САД

 

Независниот кандидат за американски претседател Роберт Кенеди Помладиот денеска изјави дека ќе ги продолжи напорите на неговиот вујко, поранешниот американски претседател Џон Ф. Кенеди и дека ќе стави крај на воената експанзија на Соединетите Држави низ светот доколку биде избран во 2024 година.

-Џон Кенеди беше посветен на мирот. Ако американскиот народ ме избере за свој претседател, ќе го продолжам процесот што го започна мојот вујко пред 60 години – ставајќи крај на американската воена империја. Ќе ја вратам војската во нејзината соодветна функција – да ја брани татковината, изјави Кенеди.

На годишнината од атентатот на неговиот вујко, тој рече дека е можно да се врати визијата на Џон Кенеди за САД како земја која служи како пример за мир и слобода.

22.11.2023 - 21:29

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега