РКЕ донесе одлука: Вечерва нови цени на горивата

Дизелот поевтинува за 2,5 денари, додека цената на бензинот останува иста. Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за новите цени на горивата која ќе стапи во сила од вечерва на полноќ:

Највисоките малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт,

изнесуваат:

- Моторен бензин - ЕУРОСУПЕР БС - 95 - 109,00 (денари/литар)

- Моторен бензин - ЕУРОСУПЕР БС – 98 - 111,50 (денари/литар)

- Дизел гориво - ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) - 106,50 (денари/литар)

- Масло за горење - Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) - 105,00 (денари/литар)

- Мазут М-1 НС - 53,305 (денари/килограм)

29.06.2022 - 15:27

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега