Решете се од непријатните миризби во фрижидерот: Едноставен трик кој делува, а речиси е бесплатен

Ако во фрижидер чувате храна со специфичен мирис, како што е месо на скара, маринада, специјалитети со лук, постои оправдан страв дека остатокот од храната, како што се тортата со шлаг или колачи нема да ги „апсорбираат“ оние јаки ароми.

Тогаш на помош доаѓа еден едноставен и речиси бесплатен, а делотворен трик. Се работи за кеичка за чај.

Сварете чај, извадете ја ќесичката, почекајте да се исуши, ставете ја на чинија, а потоа ставете го во средина на фрижидерот. Ќесичка чај ефикасно апсорбира непријатни мириси, но пред да ја ставите во фрижидер, ставете ја храната во пластичен сад или во покриено тенџере.

Ако ви е фрижидерот голем, сварете неколку кесички чај и распоредете ги низ фрижидерот.

Ќесичките со чај може да ви послужат и за неутрализирање на мириси во кантата за отпадоци, ставете ја на дното и ќе ги апсорбира непијатните мириси. Ист случај е и песокот на мачки, едноставно ставете ја во песокот.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

16.06.2020 - 11:40

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега