Ракета од Газа директно погоди зграда, сирени во централен Израел

 

Во раните попладневни часови од Газа беше истрелана ракета која директно погоди зграда во градот Ашкелон, предизвикувајќи аларм.

Според првичните извештаи, никој не бил сериозно повреден во ракетниот напад, но неколку луѓе претрпеле акутни напади на вознемиреност, пишува The Times of Israel.

Службите за итни случаи соопштија дека две жени на возраст од 60 години претрпеле полесни рани од шрапнели.

Припадниците на Противпожарната и спасувачката служба се на терен и трагаат по лица кои можеби се заробени во урнатините.

Ракетни сирени се огласија во неколку населени места во северен Израел во близина на границата со Либан. Во централниот дел на Израел, вклучително и во Тел Авив, се огласуваат ракетни аларми поради престрелки од правец на Газа.

05.12.2023 - 17:26

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега