Путин ќе ги принудува странците кои доаѓаат во Русија да потпишат „договор за лојалност“

 

Руското Министерство за внатрешни работи подготви закон со кој странците ќе ги принудат да потпишат „договор за верност“ со кој ќе им забрани да ја критикуваат официјалната политика, да ја дискредитираат советската воена историја или да ги прекршат традиционалните семејни вредности.

Откако рускиот претседател Владимир Путин нареди влегување на војници во Украина во февруари 2022 година, Русија воведе низа строги закони со кои се забранува дискредитирање на војската, додека судовите ги осудуваа опозициските активисти на долги затворски казни. Како што се наближуваат претседателските избори во 2024 година, Путин ја опиша војната како дел од егзистенцијалната битка со Западот и рече дека ќе ја брани „светата“ цивилизација на Русија против, како што вели, западната декаденција.

Државната новинска агенција ТАСС објави дека Министерството за внатрешни работи подготвило нацрт-закон со кој сите странци кои влегуваат во Русија ќе ги принуди да потпишат договор кој суштински ја ограничува нивната слобода на говор. На странец во Русија ќе му биде забрането „мешање во активностите на јавните тела на Руската Федерација, дискредитирајќи во каква било форма надворешната и внатрешната државна политика на Руската Федерација, јавните власти и нивните службеници“, објави ТАСС.

Предложениот договор ќе вклучува клаузули за морал, семејство, „пропаганда за нетрадиционални сексуални односи“ и историја. Така, на странците ќе им биде забрането „да ја искривуваат историската вистина за подвигот на советскиот народ во одбрана на татковината и неговиот придонес во победата над фашизмот“.

Ројтерс не можеше независно да го потврди нацрт-законот. Законот се уште не е официјално испратен до парламентот, според Ројтерс. ТАСС не прецизираше какви ќе бидат последиците за странците доколку го прекршат договорот.

За предлог-законот да стане закон, документот мора да оди во Думата, долниот дом на рускиот парламент, да помине низ комисија за разгледување и неколку читања пред да биде испратен до Путин за негов потпис. Од почетокот на војната во Украина, Русија воведе бројни ограничувања за странците од оние што ги нарекува „непријателски земји“, односно оние кои и воведоа санкции.

29.11.2023 - 13:27

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега