Прва жртва од коронавирус во Малешевијата

Прва жртва на коронавирус во Малешевијата. Шеесет и деветгодишен пациент од Берово почина, откако пред неколку дена бил хоспитализиран во Штипската клинична болница, а веста денес и официјално беше потврдена од Министерството за здравство. Од општината упатија сочувство до семејството на пациентот и воедно апелираа на почитување на мерките за заштита од вирусот КОВИД-19.
 
-Како општина ќе продолжиме да спроведуваме повеќе мерки во интерес на заштитата на јавното здравје и сме во секојдневна координација со институциите, но од исклучителна важност е улогата на секој од нас. Од нас се бара, најсериозно да ги сфатиме и почитуваме мерките и препораките на Владата и Светската здравствена организација, истакнаа од општината.
 
Почитување на мерките, задолжително носење заштитна маска, и држење дистанца од два метри, додадоа исто така во својот апел до граѓаните.
 
Претходно во Берово беа регистрирани уште два пациенти од кои првиот позитивен случај е оздравен. Во моментот во Малешевијата има три активни случаи во Пехчево. Според надлежните институции пациентите се во добра здравствена состојба. 
 

 

 

Добивајте вести на Viber

04.07.2020 - 20:48

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега