Прв истополов брак склучен во Црна Гора- две млади жени се венчале во Будва

Првиот истополов брак беше склучен во Општина Будва во Црна Гора, а секретарот за локална самоуправа, Милијана Вукотиќ Јелучиќ, за Вијести изјави дека станува збор за две млади жени со потекло од Балканот кои живеат и работат во странство.

Јелушиќ објасни дека тие се обратиле до Секретаријатот за локална самоуправа веднаш по стапувањето во сила на Законот за животно партнерство на лица од ист пол, на 15 јули, и дека општината ги презела неопходните чекори за законот и сите подзаконски акти во врска со тоа може лесно да се примени.

„Обезбедивме регистар на партнерства, пропишан извадок од регистарот што им се доставува на партнерите веднаш по склучувањето на партнерството, како и присуство на советници во согласност со споменатиот закон“, рече Јелушиќ.

Таа додаде дека за време на церемонијата, што се одржа во зградата на Општина Будва, на партнерите им беа презентирани права и обврски во согласност со законот, и дека зборовите на Душко Радовиќ за љубовта и заедничкиот живот е објаснето и тоа што не е опфатено со закон .

„Среќни сме што успеавме први да го имплементираме законот за животно партнерство и им посакуваме среќа и многу љубов на партнерите во нивниот заеднички живот“, рече Вукотиќ Јелучиќ.

25.07.2021 - 14:41

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега