Приведени македонски и албански државјанин, затекнати при пустошење шума на Јабланица

 

Полициски службеници на Единицата за брзо распоредување во подножјето на планинскиот врв Стрижак на планината Јабланица го лишиле од слобода албанскиот државјанин Ф. Н. (41), затекнат при нелегална сеча на шума, поради што се сомничи дека сторил кривично дело пустошење шума, казниво по член 226 од Кривичниот законик.

При преглед на теренот била пронајдена и локацијата на која исечените дрва биле складирани и подготвени за транспорт, каде што бил затекнат и И. Б. (50) од с. Велешта, Струшко, со патничко возило „ауди“, а на местото биле пронајдени околу 25 м3 дрва, багер, пили, секира и други предмети поврзани со кривичното дело.

Двете лица се приведени и ќе бидат предадени во полициска станица за понатамошна постапка, а по документирање на случајот, против нив ќе следува соодветна пријава.

04.10.2023 - 12:41

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега