Пријавено четврто истекување гас на Северен тек

Шведската крајбрежна стража извести за четврто истекување гас во Балтичкото Море над гасоводот „Северен тек“.Сега има „две истекувања на шведска и две на данска страна“, изјави претставник на шведската крајбрежна стража.

Тој додаде дека двете протекувања на шведска страна биле „блиску едно до друго“.

Досега властите на двете земји пријавиле едно истекување гас на шведска и две на данска страна.

Европа оцени дека тоа е „саботажа“, а Москва го отфрли ова тврдење како „глупаво и апсурдно“.Гасоводите Северен тек 1 и 2 во моментов не работат, но во цевките има гас.

 

29.09.2022 - 10:26

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега