Премиерот и претседателот на Финска дадоа поддршка за членство во НАТО

Финскиот претседател и Премиер го поддржаа членството на земјата во НАТО, па наскоро се очекува државата да добие такво членство.

Доказ за тоа се зборовите на петмината дипломати и официјални лица кои го потврдија тоа.

Да потсетиме, премиерот на Велика Британија Борис Џонсон вчера вети дека земјата ќе ги брани Шведска и Финска во случај на потенцијална руска закана, а договори за безбедност потпиша во Стокхолм и Хелсинки, пренесе Телеграф.

12.05.2022 - 10:05

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега