Прашање на живот и смрт: Научник со помош на свеќа докажал колку маската заштитува од коронавирус

Научник со помош на една свеќа им објаснил на милиони луѓе зошто е навистина важно да носиме заштитна маска во екот на пандемијата.

Научникот Вилијам Сенфорд Нај, попознат како Научникот Бил Нај, успеал со помош на свеќа да му објасни на светот зошто е важно да носиме маски за време на пандемијата на коронавирусот. 

„Зошто здравствените работници и експерти апелираат да носите маска во јавност? Па, маските спречуваат честичките од мојот респираторен систем да навлезат во вашиот респираторен систем”, ја започнал Бил својата приказна.

@billnye

##WearAMask ##LearnOnTikTok ##TikTokPartner

♬ original sound - billnye

Тој потоа објаснува како спречувањето на протокот на воздух е “стар трик”. За подобро да објасни на што мисли, Бил зел шал и го ставил преку уста, а потоа дувнал во запалената свеќа. Пламенот веднаш се изгаснал.

„Овој шал е добар за спречување на студениот воздух да дојде до вашиот врат, сепак во овој случај не е баш ефикасен”, вели научникот.

Тој потоа зел рачно изработена маска, направена од памучна ткаенина и го повторил експериментот. Пламенот се поместил, но свеќата и понатаму останала да гори.

Во следното видео го испробал експериментот со N-95 маска, а пламенот едвај се поместил.

„Зошто бараме од вас да носите маски? За да ве заштитиме, секако. Но, она што е многу поважно е што сакам да се заштитам себеси од вас”, вели Нај и додава дека носењето на маска е навистина “прашање на живот и смрт”.

@billnye

##WearAMask ##LearnOnTikTok ##TikTokPartner

♬ original sound - billnye

 

 

 

Добивајте вести на Viber

13.07.2020 - 12:56

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега