Повторно актуелно: Ако ја имате оваа монета од две евра, можете да заработите со неа

Приказната за монетата од две евра, која денес во колекционерските кругови вреди 3.000 евра, повторно станува актуелна, бидејќи со грешка се произведени 500 примероци.

Иако старите, архаични монети отсекогаш биле „на премија“ за нивната историска вредност, овој пат колекционерскиот свет бара монета произведена во 2007 година.

Таа година, во чест на 25-годишнината од смртта на Грејс Кели, принцезата од Монако, беа произведени точно 20.001 монета од две евра, со посебен печат.

Се чини дека оваа посвета имаше големо влијание врз тоа што за само неколку години оваа монета стана вистински хит на колекционерскиот пазар. Според податоците на британски Сан од 2017 година, цените на пазарот за оваа монета тогаш се движеле меѓу 2.400 и 2.600 КМ.

Бидејќи е монета во ограничено издание, оваа монета е навистина тешко да се најде, но тоа не значи дека не треба да проверите дали ја поседувате, бидејќи можеби вие сте среќникот кој ќе заработи неверојатна сума.

18.02.2024 - 10:26

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа