Повеќе од 600.000 луѓе ја напуштиле БиХ во последните десет години

 

Повеќе од 600.000 граѓани ја напуштиле Босна и Херцеговина во последните десет години, покажуваат неофицијалните податоци на Унијата за одржливо враќање и интеграција во Босна и Херцеговина. Од година во година расте бројот на луѓе кои ја напуштиле државата.

„На крајот на 2021 година нашите волонтери забележаа заминување на 484.996 граѓани. На оваа бројка треба да се додаде фактот дека во 2022 година кантоните Посавина и Западна Херцеговина загубија 15.000 жители, од кои околу 70 отсто се млади луѓе, главно од Оџак, Домаљевац, Шамац и Модрича“, изјави претседателот на Унијата, Мирхуниша Зукиќ во интервју за Аваз.

Масовното заминување на младите има и во Добој и Дервента, Теслиќ, Босанска Градишка, Приједор, Прњавор…

„Процентот на млади кои ги напуштаат Љубушки, Широки Бријег и Груд е дури 80 проценти. Грахово е град на духови, училиштата се затворени во Дрвар и се користат само за гласање на избори, источна Босна останува напуштена. Имаме толку многу тажни градови и, според добиените податоци, проценуваме дека во последните десет години од Босна и Херцеговина се иселиле 600.000 граѓани“ – изјави Зукиќ.

24.02.2023 - 11:06

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега