Поранешниот грузиски претседател префрлен од затвор во болница

 

Поранешниот грузиски претседател Михаил Саакашвили денеска е префрлен од затворот во Рустави во граѓанската клиника Вивамед во Тбилиси, јавуваат грузиските медиуми.

Грузискиот министер за правда Рати Брегадзе на 10 мај објави дека на поранешниот претседател ќе му биде понудено префрлување на преглед во Вивамед, бидејќи неговото здравје е загрозено затоа што во затворот селективно зема препишани лекови и одбива протеинска храна.

Тој веќе неколку пати штрајкуваше со глад во затворот, пренесува Интерфакс.

Саакашвили е обвинет во Грузија за неколку кривични случаи, за кои тврди дека се монтирани. Тој е надвор од Грузија од 2013 година, а властите на таа земја во неколку наврати најавија дека ќе биде приведен по враќањето.

Саакашвили тајно пристигна во Грузија од Украина на 29 септември минатата година, а на 1 октомври беше одведен во Тбилиси и сместен во затвор во Рустави.

12.05.2022 - 14:27

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега