Популарниот рапер уапсен поради закана за убиство

Фети Вап (Fetty Wap) е лишен од слобода по обвинение дека се заканил оти ќе убие човек за време на повик преку Фејстајм (FaceTime).

Американскиот рапер е обвинет дека му рекол на човекот „ќе те убијам тебе и сите што се со тебе“, покажувајќи пиштол во декември 2021 година.

Според обвинителите, тоа се случило околу два месеца откако тој беше уапсен во федерален случај за дрога.

Во текот на вчерашниот ден, кауцијата му беше укината и 31-годишниот рапер беше испратен во затвор на сослушување во федерален суд во Њујорк.

Фети Вап, чие име е Вили Џуниор Максвел Втори, првично беше обвинет во октомври 2021 година под обвинение дека учествувал во заговор за шверц на дрога во Њујорк.

Тој се изјасни за невин и беше ослободен откако објави обврзница од 500.000 долари.

Како дел од неговиот договор за кауција, раперот се согласи да не прекрши федерални, државни или локални закони додека е на слобода, како и да не поседува пиштол или друго оружје.

Се очекуваше раперот да настапи во Алабама на 19, а во Тексас на 27 август.

Раперот е најпознат по хитовите „Trap Queen“, „679“ и „My Way“.

09.08.2022 - 22:35

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа