Полициска акција за спасување: Заглавени малолетници на Попова Шапка и брачен пар со возило во снег

Полицијата успеала да спаси брачен пар заглавен со автомобил во снег на патот од споменикот „Слива“ кон Крушевското езеро.

Според информациите, тоа се случило вчера по 16 часот, кога К.Р.(22) од Скопје побарал помош затоа што заедно со неговата сопруга со автомобил „дачиа“ со скопски регистарски ознаки заглавиле во снежни наноси.

Полициски службеници од Полициското одделение за безбедност на патниот сообраќај Крушево извршиле проверки на теренот и во 16. 35 часот на место викано „Тушот“ лицата биле пронајдени во добра здравствена состојба, а возилото било извлечено.

Вчера исто така, две малолетни лица од Скопје побарале помош, бидејќи се наоѓале во објект кај ски-лифтот на Попова Шапка и поради густата магла и силен ветер не биле во можност да слезат.

Полициски службеници од Полициското одделение Попова Шапка во содејство со Ратрак излегле на местото и околу 16.20 часот малолетниците биле пронајдени, прифатени и доведени до центарот на локалитетот во добра здраствена состојба.

05.02.2023 - 13:30

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега