Полицијата ширум Европа и Америка ги уништува серверите поврзани со Исламската држава

Полицијата ширум Европа и САД собори голем број сервери поддржани од медиуми поврзани со Исламската држава, соопштија денеска европските полициски и правосудни организации Европол и Европравда.

Серверите беа симнати во САД, Германија, Холандија и Исланд, додека шпанската полиција уапси девет „радикализирани лица“, се вели во соопштението.

Серверите поддржуваа веб-страници, радио станици, новински агенции и содржини на социјалните медиуми со глобален дофат, се додава.

14.06.2024 - 19:47

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега