Починаа двајца пациенти од коронавирусот во велешката болница

Во изминатите 24 часа  во велешката болница како последица од Ковид-19 починаа  двајца пациенти – жена на 70 години од Велес, примена пред две  недели, и маж на 58 години од Оризари, примен пред два дена.

Како што информораше портпаролот д-р Весна Неделковска-Николова, во болницата се хоспитализирани 65 пациенти, од кои 56 потврдени позитивни, двајца сомнителни и седум со негативни тестови.  На кислородна поддршка.се 15 пациенти.
 

На Инфективно се лекуваат 47 пациенти, на Физикална 11, а  на Интерното одделение се седуммина  пациенти. Д-р Неделковска-Николова информираше дека на Интерното – крак Б се лекуваат пациенти кои веќе се излекувале од Ковид, но имаат последици од болеста. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

27.11.2020 - 15:59

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега