Почина славниот композитор Енио Мориконе

Почина почитуваниот италијански композитор Енио Мориконе.

Мориконе почина на 91-годишна возраст, во болница во Рим, од последици од падот што се случил минатата недела, пишува италијанската „Република“.

Овој двократен добитник на Оскар беше познат по соработката со Серџо Леоне, италијанскиот режисер заслужен за создавање на жанрот „шпагети вестерн“. Во текот на својата богата кариера, Мориконе компонирал музика за над 500 филмови, меѓу кои се, „За долар повеќе“, „Добриот, лошиот и грдиот“, „Беше еднаш во Америка“…

Мориконе го нарекуваа Маестро, а во 2007 година беше награден со почесен Оскар за извонредни придонеси во уметноста на филмската музика. Во 2015 година, тој освои Оскар за неговата работа на филмот на Тарантино „The Hateful Eight“.

Тој се смета за еден од највлијателните луѓе во историјата на филмската музика.

Семејниот адвокат Џорџо Асума објавил дека погребот ќе се одржи во приватност и „во согласност со понизноста која отсекогаш била главна инспирација во неговите животни дела“.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

06.07.2020 - 10:00

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега