По изјавата дека ја силувал се огласи актерката Мерима: Не ја познавам Даниела, но ќе сведочам каква личност е Лечиќ

Актерката Мерима Исаковиќ во признанието откри дека нејзиниот колега Бранислав Лечиќ ја силувал пред 43 години.

Во својата прва изјава за Курир, Исаковиќ откри дали слушнала со Даниел Штајнфелд, кој исто така неодамна изнесе тврдења дека Лешиќ сексуално ја нападнал.

"Не ја познавам Даниела, прв пат слушнав за неа кога прочитав за нејзината траума минатата недела. Веста ми стигна со задоцнување затоа што работам многу", рече таа и откри дали ќе биде сведок ако Обвинителството и се јави.

"Секако. Верувам дека кажувањето на вистината е основна обврска на секоја совесна личност. Не можам да сведочам директно за настанот на насилство врз Даниела затоа што не присуствував директно на него, но можам да сведочам за личноста на Бранислав Лечиќ и мојата драматично искуство поврзано со него. Се надевам дека ако има други жртви ќе се осмелат да кажат се јавно “, изјави Мерима Исаковиќ за Курир.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

08.04.2021 - 14:45

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега