Пиете ли дневно многу кафе - ова ќе му се случи на црниот дроб

Голема студија објавена во списанието Clinical Gastroenterology and Hepatology е веројатно најсеопфатниот увид во придобивките од консумирањето кафе кога станува збор за здравјето на црниот дроб.

Анализата се базира на податоците од Националното истражување за здравјето и исхраната на САД, кое побара од учесниците да одговорат на прашања за нивните навики во исхраната.

Клучно е што во 2017 година во истражувањето беше вклучена и еластографијата, која ја испитуваше еластичноста на црниот дроб на учесниците, но не поради сомневање за можни здравствени проблеми со тој орган, туку како дел од сеопфатна проценка.

Одамна е познато дека еластичноста на црниот дроб постепено се намалува поради фиброза и таложење на маснотии.

Во истражувањето спроведено во 2017 и 2018 година, учествувале 4.500 случајно избрани субјекти кои биле подложени на еластографија. Учесниците во истражувањето биле на возраст од 20 или повеќе години, а просекот бил 48 години. 73 отсто од нив страдале од прекумерна тежина, што е приближно националниот просек, вели водачот на истражувањето, д-р Елиот Тапер, доцент по гастроентерологија на Универзитетот во Мичиген.

Научниците не пронашле врска помеѓу консумирањето кафе и замастен црн дроб, но откриле врска помеѓу консумирањето кафе и еластичноста на црниот дроб.

Кај луѓето кои пиеле повеќе од три шолји кафе дневно, еластограмот бил подобар. Сепак, благотворното дејство на кафето со кофеин врз еластичноста на црниот дроб не е откриено кај луѓето кои консумирале кафе без кофеин, иако претходно британско истражување покажа превентивно дејство на двата вида на овој пијалок врз развојот на хронично заболување на црниот дроб.

Тапер вели дека новите податоци ги поддржуваат лекарите кои им сугерираат на пациентите да консумираат кафе за да ја одржат еластичноста на црниот дроб.

Сепак, лекарите нагласуваат дека треба да се има предвид дека болестите на црниот дроб се развиваат со текот на годините, па дури и со децении и советуваат дека за да се одржи здрав црн дроб потребно е да се намали внесот на јаглехидрати и алкохол, да се одржи посакуваната телесна тежина. и бидете физички активни.

28.10.2021 - 17:03

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега