Петков: Уште утре да се договориме за авионска линија Софија-Скопје

Премиерот на Бугарија Кирил Петков во интервју за Сител истакна дека за да се подобрат односите меѓу двете земји треба да се направат работни групи на повеќе сектори, и тие ќе разговараат на многу конкретни теми, како на пример инфраструктура. 

-Прво да имаме авионска линија Софија-Скопје, затоа што треба да има. Јас сум сигурен дека ќе наполниме еден лет само од работните групи кои ќе одат и тука и таму. Второ да се заврши железничката линија која се гради 140 години. Тие работи придвижуваат, рече Петков.

Петков потенцираше дека низ годините секоја од страните многу зборубвала, многу ветувала но не исполнувала многу од работите. 

-Треба да направиме план - што ветуваме малку или многу но да се реализира. Тоа ќе создаде чувство на доверба, и кога ќе се довериш некому ќе видиш дека успехот носи повеќе успех. Треба да покажеме конкретен чекор кон успех. Јас сега на првата средба со мене го зимам министерот за транспорт, бидејќи сакам тие теми да не бидат предмет на разговор уштње три недели туку за таа авио линија Софија-Скопје да се договориме што се вели уште утре. Зошто да чекаме? Тој е тој приод. И откако ќе го завршиме тоа, веќе сме го направиле првиот успех. Следува вториот, па третиот и така да ги наредиме успесите и патоказот и да има дисциплина, вели Петков.

17.01.2022 - 19:41

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега