Пекинг: Повеќето азиски земји се против проширувањето на НАТО во регионот

 

Повеќето земји од Азиско-пацифичкиот Регион се против конфронтацијата на блокот и проширувањето на НАТО во регионот, изјави денеска портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Ванг Венбин, пренесува ТАСС.

Коментирајќи ги изјавите на претставниците на Индонезија, Сингапур и неколку други земји дека не сакаат да видат нова студена војна и не сакаат да бидат принудени да избираат меѓу Кина и САД, портпаролот на кинеското МНР рече:

„Позицијата на повеќето земји во регионот е многу јасна: тие се противат на спојување разни воени блокови во регионот, не го поздравуваат проширувањето на НАТО во Азија, не прифаќаат префрлање на конфронтацијата на блокот во Азија.

Ванг Венбин истакна дека регионалните држави „нема да дозволат студена војна или конвенционална војна во Азија“.

Тој додаде дека Азија е регионот со најголем потенцијал за раст и развој во светот и, според него, треба да биде голема арена за заемно корисна соработка, без да се дели на затворени и ексклузивни мали блокови.

„Некои земји велат дека се слободни и отворени за одржување на мирот и просперитетот во регионот, но во реалноста постојано ги подбуцнуваат разните воени блокови и се обидуваат да го турнат НАТО во Азиско-пацифичкиот Регион“, рече Ванг.

Во текот на меѓународната безбедносна конференција „Шангри-Ла дијалог“, одржана од 2 до 4 јуни во Сингапур, претставници на Индонезија, Сингапур и на неколку други земји ја изразија својата неподготвеност да видат нова студена војна.

Таму кинескиот министер за одбрана, Ли Шангфу, ја претстави новата кинеска безбедносна иницијатива истакнувајќи во својот говор на форумот дека создавањето воени сојузи слични на НАТО во Азиско-пацифичкиот Регион ќе доведе до низа конфликти.

05.06.2023 - 23:14

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега