Папата Франциско: Светот не може да функционира без политика

Папата Франциско денеска изјави дека мирот бара добра политика и дека светот не може да функционира без политика.

„Дали светот може да функционира без политика? Дали (светот) може да најде ефективен пат кон универзално братство и социјален мир без добра политика? Нашиот одговор на овие прашања е: Не. Ни треба политика“, рече папата, цитирајќи ја неговата енциклика „ Сите браќа“, на самитот на Г7, кој се одржува во италијанското одморалиште Борго Ењачија.

Папата Франциско денеска со хеликоптер пристигна во Борго Игнација, испишајќи ја историјата со тоа што стана првиот папа што учествувал на споменатиот самит.

14.06.2024 - 20:01

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега